20 Nisan 2013 Cumartesi

İğne (Kuru) Keçeleme Yöntemi İle Yaptığım Süsler

Geçtiğimiz ay yün keçe ile iğne yöntemi kullanarak birkaç çalışma yapmıştım. Bloğa koymak için ancak vakit ayırıp da fotoğraflarını çekebildim. Benim düşündüğüm gibi iğne yöntemi ile keçeleme çok da zor bir çalışma değilmiş. İğneyi kullandıkça şekiller ortaya çıkıyor. Fakat biraz sabır gerektiriyor. Bazen istediğiniz şekil alana kadar yüzlerce kez iğneyi kullanmanız gerekiyor.

İğne (kuru) keçeleme yöntemi için çok az malzemeye ihtiyaç var. Bunlar; yün keçe, keçeleme iğnesi ve sünger. Ben Youtube' tan  anlatımlı videolar izleyerek bilgi sahibi oldum ve sonrasında da birkaç kurabiye kalıbında çalışma yaptım. Hobi Durağı  bloğumdan daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malzemeler


1) Yün Keçe :  Yün Keçe'yi Hobi Keçe'den alabilirsiniz.İnternet sitelerinde tek renk  250 gr lık yünü 20 TL'ye satıyorlar ama iki ay önce sorduğumda bana daha az gramajda karışık paket satışlarının da olduğunu söylediler. 
HOBİ KEÇE YÜN  PAKETLERİ
- 50 gr. karışık renklerde 25 renk olmak üzere toplam 1,250 gr. : 100 TL 
Hobi yün paketi 20 gr. karışık renklerde 50 renk olmak üzere toplam 1 kg. yün + 7 adet keçe iğnesi = 100 TL

2) Keçe İğnesi : Goblen.com sitesinden aldım. 
3) Sünger  : Marketlerde araba yıkama süngeri olarak satılan büyük süngerden aldım.

Bunlar da benim çalışmalarım: 

İlk çalışmam keçe evi süslemek oldu. Çiçekleri, dalları, kapı ve pencereleri iğne ile keçe kumaşının üzerine sabitledim.Bu ağacı da çok severek çalıştım. Alt bölümdeki çayır gibi gözüken kısımda strafor topu yün keçe ile kapladım. Ağaç dalları ve gövde için şönil (pipo temizleyicisi) kullandım.Yeşil yün keçeden ağaç yaprakları, pembe yün keçeden ise çiçekleri yaptım.


Kuru dal üzerine çiçek tomurcuğu çalışması yaptım. Üzerine de minik bir kuş kondurdum. Biraz daha kuru dal toplayıp, bir demet halinde yapmak istiyorum.
Bu cüce çalışmasını çok sevdim. Etsy' de hep görüyorum. Çok farklı çeşitlerde de yapıyorlar. Şapka ve çanta olarak meşe palamudunun şapkasını kullandım.:)Kalp olmazsa olmaz. Bu en kolay çalışma oldu.

Keçeden cam fanuslara mantar formunda kapaklar yaptım. Bu çalışmayı deneme amaçlı yaptım. Kırmızı renk keçe ile tekrar deneyeceğim.

2 yorum:

  1. ellerıne saglık cok guzeller. oglum buyusun ben de bu yunlerden alıcam da oglumla bırlıkte yapıcaz ıns.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Tavsiye ederim. Hem zevkli hem de stres alıyor. İğneyi batırmaktan mıdır nedir insanın zihni rahatlıyor valla. :)

      Sil

Paylaş