4 Eylül 2010 Cumartesi

Kumaş Sepet/Kutu Dikimi

İLK DİKİŞ PROJEM VE KUMAŞ SEPETİM


Şu an çok mutlu, gururlu ve yorgunum. Önceki yazılarımda dikiş dikememekten dolayı hep şikayet ediyordum ya dün akşam Pink Penguin adında çok güzel bir bloga rastladım ve bugün için dikiş dikme kararı aldım. Pink Penguin çok şirin bir site. Detaylı anlatımı olan dikiş projeleri var.Adım adım herşeyi anlatıyor. Ben kumaş sepetleri beğendiğim için ilk sepet dikiminden başlamak istedim. Adımları takip ederek diktim.

Dün akşam karar aldım ve geçen sene annemin bana BİM marketten alıp gönderdiği minnacık dikiş makinasını çıkardım. Geçen sene gelir gelmez hevesle başına oturmuş ve de hemen ayarını bozmuştum. Bedava servis hizmetinden yararlanıp, İstanbul'a servise göndermiştim. Tekrar gelince bir hevesle başına geçmiştim ama dikiş makinasının alt ipini (doğru adını bilmiyorum) bir türlü üst tarafa çıkartamadığım için dikiş dikememiş, sinir stres olmuştum ve sonuçta dolabın içine atmıştım.

Bugün çıkardım ve sepet diktim. Biraz küçük, yamuk oldu ama yine de birşeye benzedi. Bugün işten çıkıp eve geldim ve saat 14:30 dan 17:45 'e kadar aralıksız çalıştım.İftar molası verip sonra tekrar devam ettim. Saat 10:30 ve bitirdim :)).

Sepet beklediğimden küçük oldu. Yamuk dikişler sebebi ile kesmekten biraz kuşa çevirdim. Şimdi mutfakta ve içine kibrit koymak için kullanabilirim.Zaten başka birşeyde sığdıramadım. :)) Kendisini üstteki fotoda görmektesiniz.

DİKİŞ NOTLARIM
1.Bana göre zorluk derecesi yüksek bir işti ama dikiş bilenler için basit seviyede bir iş diyebilirim.

2.Dolgu malzemesi olarak elyaf dikmek çok sıkıntılı oluyor. İğne sürekli takılıyor. Dikiş makinasının iğnesini çok zorladım.

3.Kulp yapma işini ilk defa yaptığım için iki denemem boşa gitti. En sonunda ama öğrendim.

4.Dikiş ise konsantrasyon istiyor gerçekten. Biraz el ayarı bozulunca hemen yamuk dikmeye başlıyor insan. Şekil A : ben :)

5. Dikişe her başladığımda iğnedeki ipi kaçırdım. Sonunda ona da bir çözüm buldum. İpi ilk dikiş anında tutunca iplik çıkmıyor. Bunun da pratik bir çözümü vardır ama ben bilmiyorum.

6. En önemlisi ise alt ipi kaçırdım ama tekrar alt taraftan üste tek seferde çıkarmayı başardım. Bunu da ipi alttan deliğe doğru getirdim ve iğneyi sokup çıkartarak üst tarafa aldım. Belki bunun da daha pratik bir yolu vardır.

SONUÇ
Dikiş anlamında çok yol kattettim ve bundan sonra vakit buldukça dikiş dikmek istiyorum ama bu minik makinada ne kadar daha dayanırım bilmiyorum. İki büklüm oluyorum :(. Neyse biraz daha dikişimi geliştirip belki daha büyük bir makina almayı hak edebilirim.

8 yorum:

 1. :)Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Dikişi seviyorum ve küçük makina çok zor oluyor gerçekten. Birde makina hareket ediyor. Haliyle kumaşı mı çekiştireyim makinayı mı bilemiyorum.:)

  YanıtlaSil
 2. ilk deneme olarak gayet başarılı sizde bu azim varken bu çok zor dedikleriniz ileride nede basitmiş cümlesiyle değişeceğine eminim

  YanıtlaSil
 3. Ellerinize sağlık. Zamanla daha kolay gelecektir.Geçen yıl bu sepetlerden epeyce diktim ve çok güzel sonuçlar elde ettim. İsterseniz sayfama bir bakın.Hobilerim bölümünde açıklamalı resimlerle birlikte görebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 4. Sevim ve Begonvilli Ev; yorumlarınız için çok teşekkür ederim. :) Dünkü dikiş işi beni gerçekten çok yordu. Yorumlarınız ile devam etme gücü alıyorum.:)

  YanıtlaSil
 5. Deryacım gülümseyerek okudum yazını. Keşke buralarda olsan, neler yapardık seninle. İpliği biraz uzun bırakırsan başlarken kaçmaz. Alt ipliği yukarı çıkarmak için iğneye geçmiş durumdaki üst ipi tutup, makinayı bir devirlik elinle çevir, iğne aşağı inip çıkarken mekikteki(alttaki) ipi yukarı alır. Sonra ikisini birden uzatıp arkaya doğru uzat ve öyle başla dikmeye. O minik makinaları denemedim bilmiyorum ama bu kadar hevesliysen normal bir makina al bence de. Elyafı tutmaması için de çok ince mülaj ya da pelur kağıdı(kırtasiyelerde bulunur) alıp, onu en alta koyup dikmeyi deneyebilirsin. Sonra kağıdı sökersin. E senin bir kız anne adayı olarak dikişle çok haşır neşir olma potansiyelin var, olmalı :) Çok öperim. Gecen mübarek, duların kabul olsun.

  YanıtlaSil
 6. Ah Sibel ablacım neler çektim minicik bir kumaş sepet yapıcam diye.Keşke Akyazı'da olsamda öğrensem şu dikiş işlerini valla.Pek hevesliyim ama insanın tecrübe ederek öğrenmesi çok zor oluyormuş.Vermiş olduğun bilgiler için de çok teşekkür ederim.Bir dahaki sefere uygulayacağım. Bu arada bebek için de birşeyler yapmak isityorum ama pratik yapmam lazım.Ben de seni öpüyorum. Allah hepimizin dualarını kabul etsin.

  YanıtlaSil
 7. o sepeti o minicik makinaylamı yaptın valla helal olsun bende de var ama bi işe yaramıyor çok taktir ettim seni çokkk

  YanıtlaSil
 8. :)) Evet o minik makina ile diktim ve daha sonraları kızımın odası için yaptığım aksesuarları da diktim.Makina küçük te olsa işe yaradı ama zor dikiş dikiliyor.Hafif oluşu sebebi ile sürekli oynuyor.:)Kumaşı tutarken bir yandan da makinayı tutuyorum.İnşallah daha büyük bir makina alacağım.

  YanıtlaSil

Paylaş