12 Şubat 2015 Perşembe

Cicideko Kendin Yap (DIY) : Keçe Kumaş Üzerine Peçete Dekupaj Uygulaması ve Kumandalık Dikişi

Arkadaşım için çiçekli kumaştan kumandalık dikmek üzerine yola çıkıp istediğim gibi bir kumaş bulamayınca, keçe üzerine sevdiğim çiçekli peçetemi dekupaj uygulaması yaparak bir kumandalık yaptım. Uygulama aşamasında zorlandığım kısımlar olsa da sonuçtan memnun kaldım. 

Bu uygulama çok hoşuma gitti. Elimde güzel peçeteler var. Onları da bu şekilde değerlendirmeyi düşünüyorum.  Bu tür uygulamaları yıkama gerektirmeyecek eşyalara uygulamak daha iyi olur bence. 
Yastık üzerine yapanlar da var ama yıkanınca ne oluyor deneyip görmek lazım. :) Youtube'ta kumaş düz renkteki bir çanta üzerine yapılışını görmüştüm.Çanta bulursam denemek isterim. :) Ütü ile yapıştırma işlemi yapıldığı için kumaşa çok düzgün yapışıyor. Gerçekten kumaş gibi duruyor. Böylelikle en sevdiğim işlemler arasına kumaş üzerine peçete dekupajı yapmayı eklemiş oldum. :)


Uygulama Önerilerim ise;
- Kumaş için önerilen tutkaldan kullanın.Yoğun bir tutkal olduğu için kumaşı güzel kaplıyor. Diğer tutkallar daha sıvı olduğu için kumaş tarafından emiliyor.Mod Podge Kumaş Tutkalı

- Tutkalı uyguladıktan sonra kurutma işlemini güzel yapın aksi takdirde peçete yapıştırma işlemi esnasında peçetede yırtılmalar oluyor.

- Peçeteyi ütülerken tülbent yerine pişirme kağıdı kullanmak kolay ve de peçetenin yapışma ihtimaline karşı daha güvenli.

- Ütüyü buharsız ayarında kullanın. Aksi takdirde tutkalın sıvılaşıp peçetenin yapışma işlemi esnasında yırtılmasına sebep oluyor.

- Uygulama bittikten sonra peçete üzerine tekrar tutkal sürmek peçetenin yırtılmasına sebep oluyor. İyice kuruduktan sonra tutkal sürerek hatalarınızı kapatabilirsiniz. Bu aşamada çok yoğun tutkal sürmeyin aksi taktirde yapışan peçete bölümleri kalkıp yırtılıyor.

- Dikişi ise korkmadan yapabilirsiniz. Herhangi bir yırtılma olmadı, çok kolay dikildi. :)

İşte yapılışı gösteren video da aşağıda. İyi seyirler ! :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Paylaş